AKTUALNOŚCI SPORT

Ruda Śląska: zobaczcie nowe miejsce do ćwiczeń

Zakończyła się budowa tężni solankowej w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej w Rudzie Śląskiej. Mieszkańcy muszą jednak poczekać na korzystanie z dobrodziejstw solanki do wiosny. Dostępna jest już za to strefa street workout w parku Strzelnica, która powstała w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego.

Tężnię chcieliśmy wybudować już w 2019 roku. Była to zwycięska inwestycja w ramach ogólnomiejskiego budżetu obywatelskiego. Niestety sytuacja na rynku zamówień publicznych bardzo utrudniła nam realizację tego projektu. Wybudowaliśmy ją jednak ze środków rządowych i „ogólnego” budżetu miasta – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Tegoroczny budżet obywatelski realizujemy już bez takich komplikacji i oddajemy do użytku kolejne wybrane przez mieszkańców projekty – dodaje.

Budowa jest już zakończona, jesteśmy teraz w trakcie uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie. W chwili obecnej solanka jest intensywnie rozprowadzana po ścianie z tarniny, jest to jednak tylko rozruch kontrolny, ponieważ instalacja nie może być użytkowana przy niskich temperaturach. Próbna praca tężni ma również za zadanie konieczne nasączenie elementów wykonanych z drewna i tym samym ich zakonserwowanie – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM.

Tężnia ma konstrukcję drewnianą na płycie i stopach żelbetowych. Jej długość to 18,7 m, szerokość wraz z pergolą 9,9 m, a wysokość 6 m. Całość wraz z dojściami zaplanowano na planie okręgu. Teren tężni będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych przez biegnący obok ciąg pieszo-rowerowy. W ramach inwestycji wykonano również przyłącza wodne i elektryczne, nasadzenia zieleni oraz zamontowano ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i tablice informacyjne.

Zbiornik o pojemności 10 m3 na solankę zlokalizowany został w pobliżu tężni oraz pozostałej infrastruktury. Solanka będzie rozprowadzana do koryt opadowych, a następnie rozsączona po wypełnieniu z tarniny z dzikiej śliwy. Duża powierzchnia wypełnienia umożliwia rozbijanie i wydajne parowanie roztworu. Pozwala to tym samym na wytworzenie aerozolu w bezpośredniej bliskości tężni i rozpylenie łatwo przyswajalnych mikroelementów oraz pierwiastków ważnych dla zdrowia.

Koszt inwestycji wyniósł blisko 700 tys. zł. – Większość tej kwoty pokryje dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które pozyskaliśmy w wysokości ponad 645 tys. zł. Brakująca część pochodzi z miejskich środków – mówi wiceprezydent Michał Pierończyk.

Tężnia jest zlokalizowana w obrębie strefy aktywności przy ul. Górnośląskiej, która powstała w wyniku realizacji zadań z kilku edycji budżetu obywatelskiego. Obejmuje ona ścieżkę pieszo-rowerową, plac zabaw typu statek, urządzenia do street workout, piaskownicę, grill z zadaszonymi stolikami, cztery podwójne urządzenia siłowni, podwójną huśtawkę, karuzelę, piramidę linową, tyrolkę, stół do ping-ponga, stojaki na rowery, ławki i leżaki.

Strefa street workout

Z kolei w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego zrealizowano już 7 z 13 projektów. Najnowszym jest strefa street workout w parku Strzelnica. Oprócz samych urządzeń do ćwiczeń  na nawierzchni poliuretanowej, zamontowano również ławki, kosz na śmieci, stojak na rowery i  oświetlenie w technologii LED, wykonano chodniki z kostki betonowej oraz posadzono kilkanaście drzewek. Zadanie kosztowało ponad 209 tys. zł i dobrze uzupełnia inne obiekty sportowo rekreacyjne w parku, których część to także obywatelskie projekty.

Źródło: UM Ruda Śląska