Uncategorized

Trwa policyjna akcja “Wszystkich Świętych”

28 października w całej Polsce rozpoczynają się działania pod kryptonimem „Wszystkich Świętych”. Co roku na polskich drogach w tym okresie odnotowujemy wzmożony ruch. – Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo, udając się nierzadko w daleką podróż na nekropolie naszych bliskich – apeluje policja.

Nadchodzące dni to czas, w którym wielu z nas odwiedzi groby swoich najbliższych. W tym czasie możemy się spodziewać zwiększonego ruchu na drogach, a także w rejonie cmentarzy. O bezpieczeństwo zadają policjanci. Podczas świątecznych działań mundurowi pomogą podróżującym, zadbają o płynność ruchu na drogach oraz będą współdziałali z innymi służbami. Jednak bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od samych kierujących. Dlatego policjanci m.in. sprawdzą stan trzeźwości kierowców, stan techniczny pojazdów i prędkość, z jaką się poruszają. Stróże prawa zwrócą również uwagę na to, czy kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa oraz, czy dzieci w samochodzie są przewożone w prawidłwy-bezpieczny sposób. Wszystko po to, aby każdy mógł bezpiecznie dojechać i wrócić z odwiedzin grobów swoich bliskich.

Aby zapalić znicz na mogile swoich bliskich, często będziemy musieli pokonać setki kilometrów. Do takiej podróży należy się odpowiednio przygotować i pamiętać o podstawowych zasad bezpieczeństwa, których powinniśmy zawsze przestrzegać:

  • dostosuj prędkość pojazdu do warunków panujących na drodze;
  • zachowaj bezpieczny odstęp między samochodami;
  • w dłuższych trasach rób przerwę na odpoczynek i w miarę możliwości wyjedz wcześniej;
  • sprawdź wcześniej trasę przejazdu oraz ewentualne utrudnienia, jakie mogą się pojawić na różnych odcinkach;
  • nie jedź „na pamięć” – w wielu miejscach, zwłaszcza w rejonach cmentarzy oraz na drogach dojazdowych do nekropolii mogą pojawić się zmiany organizacji ruchu. Niektóre ulice mogą zostać całkowicie wyłączone z ruchu, o czym poinformują nas znaki drogowe;
  • w związku z ograniczeniem liczby miejsc parkingowych w okolicy cmentarzy, w miarę możliwości korzystaj z linii autobusowych, tramwajowych czy pociągu. W takim czasie komunikacja miejska jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ dowiezie nas tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować. Dodatkowo zaoszczędzi to wiele nerwów związanych np. z poszukiwaniami miejsca do zaparkowania;
  • nie wsiadaj za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków;
  • jeżeli zauważysz policjanta kierującego ruchem drogowym pamiętaj, że jego polecenia są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych;
  • parkuj samochód zgodnie z przepisami i w dozwolonych miejscach. Pamiętaj, że na drodze nie jesteś sam. Nie blokuj wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do pojazdu zaparkowanego tuż obok.

PIESI!
Apelujemy też do pieszych odwiedzających groby bliskich, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku-z pobocza. Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przypominamy o funkcjonującym prawnym obowiązku używania elementów odblaskowych przez pieszych poza obszarem zabudowanym. Zachęcamy jednak do używania takich elementów zawsze. Pieszy w ciemnym ubraniu, po zmroku jest zauważany przez kierowcę z odległości około 30 metrów. Jeśli natomiast pieszy ma na swojej odzieży elementy odblaskowe, kierowca może dostrzec go już ze 150 metrów.

Źródło: KWP w Katowicach