AKTUALNOŚCI

Rusza sezon nad Pogorią I i III

Dziś oficjalnie zaczyna się sezon kąpielowy nad Pogorią I i III. Bezpieczeństwa plażowiczów strzec będą ratownicy dąbrowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wytyczone zostaną specjalne strefy, których doglądać będą wodniacy. Nad Pogorią III, od 15 do 26 czerwca będą mieć na oku kąpielisko wytyczone wzdłuż 100 m linii brzegowej, a od 27 czerwca do 31 sierpnia – 300 m. Nad Pogorią I strzeżone będzie kąpielisko wyznaczone wzdłuż 50 m brzegu. Pracy na pewno nie będzie mało.

Dużym problemem jest korzystanie z kąpielisk przez osoby pod wpływem alkoholu, spożywanie go na sprzęcie pływającym i doprowadzanie się do stanu upojenia. W takich sytuacjach często interweniujemy i sprowadzamy do brzegu tych, którzy nie są w stanie zrobić tego samodzielnie. Bardzo często spotykamy się też z brakiem opieki nad dziećmi. To bardzo niebezpieczne sytuacje, bo wtedy istnieje ryzyko, że maluch znalazł się w wodzie. Zwykle jednak dziecko się gubi na plaży, odnajdujemy je całe i zdrowe, więc wszystko się dobrze kończy – opowiada Andrzej Latosik, prezes dąbrowskiego WOPR.

Bolączką są też poparzenia słoneczne, skaleczenia i ukąszenia przez owady. Dziś nad Pogorią III rusza też sezonowy posterunek straży miejskiej. Do połowy września strażnicy będą pilnować porządku i bezpieczeństwa.

Nad Pogorią III będą dyżurować dwa dwuosobowe patrole. Jeden skupi się na rejonie plaży, drugi zajmie się okolicą jeziora. W razie potrzeby i możliwości, nad akwen będziemy kierować dodatkowych funkcjonariuszy – mówi Radosław Romanek, komendant straży miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

/ŁP/

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza