GŁÓWNA VIDEO

Ruszył zegar odliczający czas do Mistrzostw Świata na Stadionie Śląskim!

W poniedziałek przed południem w Parku Śląskim odbyła się konferencja zapowiadająca Mistrzostwa Świata Sztafet World Athletics Relays Silesia 2021, które zostaną przeprowadzone za 299 dni na Stadionie Śląskim. Zaprezentowano logotyp wydarzenia oraz przedstawiono stan przygotowań do mistrzostw.

W tym wydarzeniu udział wzięli: marszałek Jakub Chełstowski, członek zarządu województwa Izabela Domogała, członek zarządu województwa Beata Białowąs, Jan Widera, prezes Stadionu Śląskiego, trener sztafety kobiet Aleksander Matusiński oraz wiceprzewodniczący Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji Sejmiku Bartłomiej Kowalski.

– Mistrzostwa Świata Sztafet będą pierwszą imprezą takiej rangi w naszym regionie. Wierzę, że emocje na Stadionie Śląskim będą ogromne – mówi marszałek Jakub Chełstowski. – To będzie jedna z ostatnich imprez przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio, na której zaprezentują się największe gwiazdy królowej sportu. Zegar tyka, ale jesteśmy gotowi i jestem przekonany, że te zawody okażą się dużym sukcesem – zaznaczył. 

O tym, że organizacja tej ranki międzynarodowego wydarzenia sportowego właśnie na Stadionie Śląskim to wyróżnienie dla tego obiektu, ale i całego regionu mówił Jan Widera, prezes Stadionu Śląskiego.

– To jest olbrzymie wyzwanie, ale i ogromna mobilizacja. Każde kolejne zawody do czasu rozpoczęcia mistrzostw świata traktujemy jako test – zaznaczył Jan Widera. – Przed nami memoriał Janusza Kusocińskiego i memoriał Kamili Skolimowskiej. To będzie próba generalna przed World Athletics Relays Silesia 2021. Jestem przekonany, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem – zapewniał. 

Organizacja Mistrzostw Świata Sztafet wpisuje się w długofalową strategię rozwoju regionu, który od lat na sport przeznacza duże środki, zdając sobie sprawę, że jest to inwestycja w przyszłość. Mistrzostwa świata sztafet to również promocja regionu, o czym przekonywały Izabela Domogała i Beata Białowąs, zachęcając do spędzenia urlopu i przyjazdu do województwa śląskiego. Mistrzostwa Świata Sztafet Silesia 2021 odbędą się dwa i pół miesiąca przed igrzyskami olimpijskimi. Dla zawodników z całego świata to bardzo ważny start. Właśnie w Chorzowie będzie można wywalczyć przepustkę do Tokio. To zapowiada, że na Stadionie Śląskim pojawi się plejada gwiazd sprintu.

Od dziś – 6 lipca – do Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Chorzowie 2021 pozostało 299 dni. Specjalny zegar, który odlicza czas do tej wielkiej sportowej imprezy, stanął w Parku Śląskim na alei Żyrafy. Zegar to kilkumetrowa konstrukcja zbudowana z czterech bloków, bo jak wiadomo drużyna liczy właśnie cztery osoby, to: Justyna Święty-Ersetic (liderka żeńskiej sztafety), Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart i Patrycja Wyciszkiewicz. Polskie lekkoatletki wielokrotnie udowodniły, że są w szczytowej formie. Ma MŚ na Bahamach polska ekipa zajęła drugie miejsce, z kolei rok temu w Japonii sięgnęły po złoto. A więc w maju przyszłego roku będą broniły mistrzowskiego tytułu.

Teraz nasze reprezentantki przebywają na zgrupowaniu w Zakopanem. Trener polskiej kadry Aleksander Matusiński przyjechał na konferencję w Parku Śląskim właśnie spod samych Tatr.

– Cieszę się, że zawody odbędą się właśnie na Śląsku. Stąd pochodzi Justyna Święty i ja także. Wiem, co zawodniczki potrafią z siebie wykrzesać, będąc u siebie. Dlatego mam nadzieję, że w Chorzowie osiągniemy sukces – mówi Aleksander Matusiński. – Dziewczyny bardzo chętnie przyjeżdżają na zawody na Stadion Śląski, mają tu doskonałe warunki, za co dziękuję marszałkowi Jakubowi Chełstowskiemu i prezesowi Stadionu Śląskiego Janowi Widerze- dodał.

Dla Ślązaków, ale i mieszkańców innych regionów Polski przyszłoroczne mistrzostwa w Chorzowie to pierwsza taka okazja, aby zobaczyć na żywo na stadionie w kraju najlepszych sportowców w tej dyscyplinie. Skorzysta na tym region choćby pod względem promocyjnym. To jednak nie koniec dobrych informacji. Jak podkreślił Bartłomiej Kowalski, radny Sejmiku Województwa Śląskiego, już w listopadzie rozstrzygnie się, czy Stadion Śląski będzie gospodarzem Lekkoatletycznych Mistrzostw Europy 2024.

– Apeluję do wszystkich Polaków – tych mieszkających w kraju, ale i poza granicami. Zapiszcie w swoich kalendarzach datę 1 i 2 maja 2021, Stadion Śląski w Chorzowie. Nie ma lepszego planu na przyszłoroczną majówkę, jak kibicowanie na żywo naszej reprezentacji. Ja wybieram Stadion Śląski, wybierzcie i wy – zachęcał.

Przemysław Malisz