EKONOMIA PROMOWANE

Rządowe wsparcie na opiekę psychiatryczną dla dzieci

220 mln zł przeznaczy rząd na dofinansowanie psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił program wparcia w tym zakresie. – To będzie dla nas jeden z najważniejszych priorytetów działań związanych z walką o lepszy świat po epidemii – zaznaczył Morawiecki.

Milionowe wsparcie przeznaczone zostanie na: poprawę infrastruktury i unowocześnienie placówek (120 mln zł), uruchomienie bezpłatnej całodobowej infolinii, zwiększone świadczenia i szkolenia, uruchomienie programu profilaktyki uzależnień cyfrowych.

– Dzieci są dziś narażone na wiele ryzyk. Chodzi np. o ataki, hejt czy nienawiść. Dochodzi przez to do problemów autodestrukcyjnych i psychicznych. Często dzieci poddawane są nadmiernej presji i rywalizacji. To wszystko tworzy środowisko, w którym do dzieci i młodzieży musimy wyciągnąć przyjazną dłoń – powiedział szef rządu.

W 2020 r. została zwiększona liczba placówek udzielających świadczeń dzieciom z 365 do 562, a w kwietniu rozpoczęło działalność 138 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychiatrycznej.

/ŁP/

Źródło: premier.gov.pl