AKTUALNOŚCI

S1 nabiera rozmachu!

Dobra wiadomość dla kierowców. DK 1 między Dąbrową Górniczą a Podwarpiem do listopada 2023 roku zmieni się w drogę ekspresową – S1. Umowę w tej sprawie podpisała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Wykonawcą inwestycji jest firma Budimex. Zobowiązała się do wykonania prac projektowych i robót wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie w czasie nie dłuższym niż 30 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych – informuje GDDKiA.

Inwestycja obejmuje odcinek o długości blisko 7 kilometrów. W ramach zadania wybudowany zostanie węzeł Ząbkowice oraz przebudowany węzeł Pogoria. Na trasie staną cztery mosty i cztery wiadukty drogowe oraz dwie kładki dla pieszych. Umowa na przebudowę drogi i dostosowanie jej do ekspresówki kosztować będzie ponad 282 mln zł.

Docelowo S1 będzie mieć długość 135 kilometrów. Stanie się ona nie tylko ekspresowym połączeniem od granicy państwa w Zwardoniu do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1, ale także ważnym połączeniem międzynarodowym.

/ŁP/

Grafika: GDDKiA