AKTUALNOŚCI

Śląski Ogród Zoologiczny odwiedziła delegacja z Ostrawy

Wizyta odbyła się w ramach współpracy województwa ze stroną czeską.

Wzięli w niej udział także: członek zarządu województwa Izabela Domogała, prezydent Katowic Marcin Krupa, dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, Marek Mitrenga i wicedyrektor Andrzej Malec. Czeską delegację reprezentowali: radny miasta Ostrawa Tomáš Macura, wiceprezydent Ostrawy Kateřina Šebestová, dr Zdenek Sadownik z kancelarii prezydenta Ostrawy oraz przedstawiciele ostrawskie ZOO: dyrektor Jiří Novak i Jana Polaćkova.

Goście z Ostrawy zobaczyli m.in. wybieg hulmanów – małp, które trafiły do śląskiego ZOO właśnie z Czech, budynek pingwinów Humboldta (podobny ma powstać w ostrawskim ZOO) i wybieg dla lwów angolskich.

Województwo Śląskie współpracuje z Krajem Morawsko-Śląskim, które jest naszym regionalnym partnerem, zaś Śląskie ZOO także współpracuje z Ogrodem Zoologicznym w Ostrawie. To właśnie z Ostrawy na Śląsk przyjechała ostatnio grupa hulmanów, czyli średniej wielkości małp, które na wolności zamieszkują obszar Półwyspu Indyjskiego. W małpiarni na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego można już zobaczyć dwie dorosłe samice i cztery młode małpki z tego gatunku. Bez wątpienia to jedna z najnowszych atrakcji dla odwiedzających nasze ZOO – akcentuje Izabela Domogała, członek zarządu województwa.

Grupa hulmanów, która zamieszkała w Chorzowie, składa się z sześciu osobników – dwóch dorosłych samic oraz czwórki ich młodych (dwa samce i dwie samice). Wszystkie małpy urodziły się i wychowały w ogrodzie zoologicznym w Ostrawie. Nowych mieszkańców chorzowskiego zoo można zobaczyć w budynku małpiarni. Małpy znajdują się w wolierze zajmowanej do niedawna przez gerezy abisyńskie – są to pomieszczenia przy wejściu do budynku od strony budynku pawianów. Na razie jeszcze zwierzęta aklimatyzują się do nowego miejsca i poznają swój nowy dom, jednak już można je oglądać.

Źródło: UMWŚ