KULTURA

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności będzie rozbudowane

16 grudnia 2021 roku, dokładnie w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek uruchomiona zostanie stała wystawa w rozbudowanym muzeum – Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Dziś podpisano umowę w tej sprawie. Obiekt ma być jedną z wizytówek Katowic.

Na zorganizowanej konferencji zaprezentowano wizualizacje planowanej wystawy. Będzie to nowoczesne muzeum, z bardzo bogatą scenografią. Zastosowanie nowoczesnej technologii pozwoli, widzom przenieść się w czasie. Nowa ekspozycja ma być skierowana przede wszystkim do młodych ludzi, a jej szeroki zakres nawiązywać będzie do historii tego miejsca i ówczesnej sytuacji w kraju. Dotychczasowa ekspozycja zajmowała 140 m kw. na parterze zabytkowego obiektu. To zdecydowanie za mało, by pokazać wszystkie eksponaty znajdujące się w zbiorach ŚCWiS przy ul. Pola 38.

– Muzeum składać będzie się z trzech kondygnacji. Wśród eksponatów mamy koszulę zabitego górnika, zdjęcie rentgenowskie. Przedmiotów będzie znacznie więcej, bliżej rocznicy będziemy je zdradzać – mówił podczas spotkania Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Wybierając się do muzeum, widz uczestniczyć będzie, w podroży w czasie od powołania Solidarności do Stanu Wojennego. – Czekamy na otwarcie nowego, większego miejsca upamiętniającego tragiczne wydarzenia z kopalni “Wujek”, które otworzyły drogę do wolności w Polsce i Europie – powiedział na spotkaniu, Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zadanie: „Rozbudowa i dostosowanie budynku do potrzeb działalności kulturalnej Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności” współfinansowane jest przez Województwo Śląskie i Miasto Katowice. Przygotowanie wystawy kosztować będzie ponad 9 mln zł.

/ŁP/

Foto: PM