AKTUALNOŚCI EKONOMIA

Śląskie: ponad 50 mln zł wydano już z bonów turystycznych

Już niebawem wakacje. To świetna okazja, by skorzystać z bonu turystycznego. W naszym regionie na 466 tys. aktywowano ich już 201 tys. „Wakacyjny karnet” ważny jest do końca 2022 roku.

Bon przyznawany jest w ramach rekompensaty dla rodzin, a także branży turystycznej, która ucierpiała przez Covid-19. Kwota świadczenia wynosi 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia (jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności).

– W naszym województwie aktywowano już 201 tysięcy bonów, co stanowi 43 procent z dostępnej puli. Całkowicie wykorzystano ponad 45 tysięcy. Łączna kwota wykorzystanych bonów, czyli tych, którymi rodzice z województwa śląskiego zapłacili za wypoczynek dziecka, przekroczyła 50 mln zł. To druga, po województwie mazowiecki (58 mln zł), najwyższa suma transakcji bezgotówkowych za pomocą bonu – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Środki na wakacje nie są wydawane w formie tradycyjnej. Otrzymujemy dokument elektroniczny z 16 cyfrowym kodem – to nasz środek płatniczy. Korzystanie z bonu jest proste, wystarczy założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS trzeba wybrać zakładkę – Ogólny, a następnie – Polski Bon Turystyczny.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Mogą one też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami, przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest dostępna na stronach http://www.bonturystyczny.gov.pl, http://www.pot.gov.pl oraz http://www.polska.travel.pl.

/ŁP/

Źródło: slaskie.pl

Foto: pixabay.com