AKTUALNOŚCI ZDROWIE

Śląskie. W regionie ruszają szczepienia także w aptekach

Obok szpitali, przychodni i powszechnych punktów szczepień, zlokalizowanych m.in. w szkołach czy na stadionach, apteki to kolejne miejsce, w którym można zaszczepić się przeciw Covid-19. Do Narodowego Programu Szczepień dołączyło już ponad 50 aptek z naszego województwa działających m.in. w Katowicach, Rybniku, Dąbrowie Górniczej czy Częstochowie. 

Wykaz wszystkich punktów aptecznych realizujących szczepienia znaleźć można na specjalnej mapie punktów szczepień dostępnej na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/ (po zaznaczeniu przy typie punktu opcji „apteczny”).

Jak zaszczepić się w aptece?

Podobnie jak w przypadku innych punktów, do przyjęcia szczepionki w aptece niezbędne jest e-skierowanie. Zarejestrować się można bezpośrednio w punkcie aptecznym, poprzez Internetowe Konto Pacjenta lub dzwoniąc na infolinię 989. Co istotne, proces szczepień w aptekach jest bezpieczny, a kwalifikacja oraz samo szczepienie wykonywane są przez przeszkolonych farmaceutów.

Do Narodowego Programu Szczepień mogą dołączać kolejne apteki

Zachęcamy apteki ogólnodostępne z województwa śląskiego, które jeszcze nie wykonują szczepień, do dołączenia do Narodowego Programu Szczepień. Nabór nadal jest otwarty – wystarczy złożyć drogą elektroniczną odpowiedni wniosek do Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Szczegółowe informacje na temat naboru oraz warunki, jakie musi spełniać apteka, aby przystąpić do Narodowego Programu Szczepień znaleźć można na stronach Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Katowicach  https://www.wif.katowice.pl/wik/komunikaty-i-ogloszenia/szczepienia-ochronne-pr/11933,Komunikat-Slaskiego-Wojewodzkiego-Inspektora-Farmaceutycznego-w-Katowicach-w-spr.html oraz Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach  https://www.nfz-katowice.pl/index.php/dla-swiadczeniodawcy/komunikaty-dla-swiadczeniodawcow/item/125195-ogloszenie-dyrektora-slaskiego-oddzialu-wojewodzkiego-narodowego-funduszu-zdrowia-z-dnia-15-06-2021-r.

Dodatkowo mobilne punkty szczepień pojawiają się na imprezach weekendowych. Do tej pory podczas takich akcji zaszczepionych zostało jednodawkową Johnson & Johnson blisko 8 tys. osób. Punkty ustawiane są przy targowiskach miejskich, na rynkach, przy kąpieliskach miejskich.

PM
źródło: SUW/fot. pixabay