AKTUALNOŚCI PROMOWANE SPORT

Powstał Śląski Dom Hokeja

Ruszył nowy projekt Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, którego mecenasem zostało województwo śląskie. Chodzi o projekt pod nazwą Śląski Dom Hokeja. To inicjatywa, u której podstaw leży promocja regionu przez sport. Województwo śląskie jest kolebką hokeja na lodzie w Polsce, dlatego też tę dyscyplinę należy położyć większy nacisk.

List intencyjny w tej sprawie powołania Śląskiego Domu Hokeja podpisali na Stadionie Zimowym w Tychach – Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego i Mirosław Minkina, prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. W spotkaniu uczestniczył również Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

– Śląskie to miejsce, z którym nierozerwalnie związane są utytułowane drużyny hokejowe, ich legendy i kibice. Wystarczy wspomnieć, że nasze kluby zdobyły aż 24 tytuły mistrza Polski, a hokejowe tradycje są w regionie ciągle żywe – zaznacza Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego. – Śląskie stawia na sport, wspiera go i promuje, szczególnie wśród młodych ludzi, dla których sportowa rywalizacja jest okazją do osiągania sukcesów i przekraczania własnych barier, ale przede wszystkim gwarancją dłuższego i zdrowszego życia – dodaje.

Projekt Śląski Dom Hokeja zakłada współpracę, która obejmuje działania promocyjne oparte na potencjale medialnym Polskiego Hokeja. Województwo śląskie jako mecenas Śląskiego Domu Hokeja włączy się finansowo w organizację ważnych dla tej dyscypliny wydarzeń.

– Bez wsparcia marszałka Jakuba Chełstowskiego te projekty nie mogłyby zostać zrealizowane. Nasza współpraca ma sens, polska liga staje się coraz bardziej atrakcyjna. Zależy nam na promocji hokeja i organizacji dużych wydarzeń międzynarodowych i wspólnie będzie łatwiej te cele osiągnąć – mówił Mirosław Minkina, prezes PZHL.

W kalendarzu najważniejszych imprez sportowych, licząc od najważniejszych są m.in. Mistrzostwa Świata Mężczyzn Dywizji IB (Katowice, 25 kwietnia-1 maja 2022), Mistrzostwa Świata Kobiet Dywizji IB (Katowice, 8-14 kwietnia 2022), Turniej prekwalifikacyjny kobiet do Igrzysk Olimpijskich (Bytom, 7-10 października 2021) i finał Pucharu Polski (Bytom, 27-29 grudnia 2021 roku).

Istotą nowego projektu jest podtrzymywanie dziedzictwa śląskich klubów hokejowych oraz dalszy rozwój dyscypliny w regionie.

– Dziękuję marszałkowi Jakubowi Chełstowskiemu za wsparcie tej inicjatywy, bo hokej w regionie ma duże tradycje i wielki potencjał do rozwoju. Tychy są takim miejscem, w którym ta dyscyplina jest bardziej popularna niż piłka nożna, dlatego chcemy dalej inwestować w hokej. Nie jest trudno stawiać na popularny sport, trudniej inwestować w dyscyplinę, która przeżywa problemy, bo to oznacza, że trzeba mieć wizję – tłumaczył prezydent Tychów, Andrzej Dziuba.

Hokej na lodzie jest popularny w województwie śląskim. W sezonie 2020/21 mistrzostwo Polski zdobył JKH GKS Jastrzębie. W regionie grają cztery drużyny występujące w Polskiej Hokej Lidze, która sezon 2021/22 zainauguruje 10 września, stąd wywodzą się wybitni zawodnicy reprezentacji Polski. Zawodnicy ze śląskich klubów stanowią siłę reprezentacji Polski w tej dyscyplinie sportu. W sierpniowym turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w kadrze narodowej było aż 18 hokeistów z województwa śląskiego. W regionie rozwija się także infrastruktura sportowa – w tym roku otwarto lodowisko w Bytomiu, a w przyszłym planowane jest otwarcie obiektu w Sosnowcu.