AKTUALNOŚCI KULTURA

Spotkanie z Lechem Majewskim w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie zaprasza na niezwykłe spotkanie z Lechem Majewskim. W czwartek 11 sierpnia o godzinie 18:00 w sali Audytorium.

Spotkanie orgnizowane jest jako część międzynarodowego projektu Film Secession, którego pomysłodawcą i inicjatorem jest wykładowca oraz autor książek Richard I. Suchenski.

Film Secession działa jako międzynarodowe forum transformatywnych dyskusji dotyczących sztuki filmowej, a także inkubator i sieć talentów. Łączy edukację, wystawy sztuki i produkcję filmową w duchu autentycznej ciekawości i dynamiki opartej na współpracy oraz wzajemnej inspiracji. Projekt łączy w sobie założenia edukacyjne oraz popularyzatorskie  w obrąbie sztuki filmowej oraz sztuk plastycznych. Odbiorcami ale także inicjatorami idei są studenci – pasjonaci, których pasja i pragnienie by  wejść do świata filmu stały się przyczynkiem do rozmów, dyskusji, a w efekcie do powstania projektu Film Secession.

Jak mówi założyciel platformy Richard I. Suchenski  „Regularnie prowadzone są obszerne, trwające 1-2 godziny wywiady z postaciami o znaczącym dorobku filmowym. W odróżnieniu od bardziej schematycznych wywiadów promocyjnych prowadzonych podczas festiwali filmowych, te dyskusje skupiają się na rozwoju i konsekwencjach wyborów stylistycznych dokonywanych podczas kariery danego rozmówcy, omawiają proces twórczy czy spektrum inspiracji”.

Lech Majewski – poeta, malarz, pisarz oraz reżyser filmowy, teatralny i operowy, który prowadzi wykłady na temat ukrytego języka symboli na różnych uniwersytetach, uczelniach i akademiach sztuki. W 2019 roku Lech Majewski został członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej (AMPAS), a festiwal Camerimage przyznał mu nagrodę za całokształt twórczości.

Prace Lecha Majewskiego są pokazywane w galeriach i muzeach całego świata. Kilka jego prac znajduje się w stałej kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach, obecnie wyeksponowane są na wystawie „Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”. Przypomnijmy, że Lech Majewski urodził się w Katowicach.

Źródło: Muzeum Śląskie