AKTUALNOŚCI EKOLOGIA

Świętochłowice. Mieszkańcy czekali na to kilkanaście lat…

Choć miały wystartować w lipcu, zaczęły się już teraz – trzy miesiące przed czasem. Właśnie ruszyły prace przy oczyszczeniu Stawu Kalina i zneutralizowaniu obecnych tu substancji szkodliwych. Dla mieszkańców najbliższych zabudowań, którzy czekali na to przez wiele lat, oznacza to, że w końcu uwolnią się od uciążliwego odoru.

Bomba ekologiczna, którą pozostawiły po sobie chorzowskie Zakłady Chemiczne Hajduki, jest utrapieniem mieszkańców dzielnicy Zgoda. Jej unieszkodliwienie obiecywały kolejne władze – tak państwowe jak miejskie. Dotąd były one bez pokrycia. Sprawą mocno zainteresował się premier Mateusz Morawiecki i oczywiście obecne władze miasta na czele z prezydentem Danielem Begerem. I mamy efekt! 1 kwietnia uruchomiono na Kalinie ciężki sprzęt.

– Przechodzimy na kolejny etap realizacji remediacji stawu Kalina. Etap projektowania, wizualizacji, ten miękki etap mamy już właściwie za sobą. Dzisiaj ruszamy z kolejnym – tym już właściwym, który ma za dwa i pół roku przynieść właściwie efekty – poinformował prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

Obecnie roboty koncentrują się na oddzieleniu szkodliwej hałdy od stawu konstrukcją żelbetową. W związku z tym czasowo mieszkańców mogą czekać utrudnienia w poruszaniu się, lecz wykonawca zobowiązał się je minimalizować. Powietrze podczas prac będzie stale i ściśle kontrolowane. Prace związane z budową bariery potrwają ok. dwóch miesięcy.

– Za około 2 tygodnie planujemy zorganizować spotkanie, na którym zaprezentowane zostaną wizualizacje stosowanych technologii na Kalinie – zdradza prezydent miasta.

Po zakończeniu zadania staw Kalina ma pełnić rolę zbiornika retencyjnego wód opadowych. Prace dotyczące remediacji stawu będą największą tego typu inwestycją w Polsce. Projekt zakłada wyodrębnienie trzech części stawu przy pomocy grobli. Dla spacerowiczów przygotowany zostanie deptak wkoło jeziora. Dzieciaki będą mogły cieszyć się z zabawy na placu zabaw, będzie też mały skatepark i boisko ze sztuczną nawierzchnią. Koniec prac zaplanowano na 2023 rok.

Staw Kalina to największy zbiornik wodny w Świętochłowicach. Powierzchnia stawu wynosi około 5,3 ha. Głębokość wody nie przekracza 3,5 m. Zbiornik został skażony odpadami poprzemysłowymi Zakładów Chemicznych Hajduki w Chorzowie, w tym fenolami. Norma stężenia tychże została przekroczona 30 tysięcy razy.

PM