EKOLOGIA PROMOWANE

Świętochłowice tysięczną gminą w programie „Czyste Powietrze”

Świętochłowice zostały tysięczną gminą w Polsce, która przystąpiła do rządowego programu „Czyste Powietrze”. W poniedziałek, 8 lutego władze miasta podpisały porozumienie w tej sprawie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Program został uruchomiony dwa lat temu. Jego celem jest poprawa jakości powietrza, poprzez walkę ze smogiem i niską emisją. W ramach programu ponad 100 mld zł ma być zainwestowane w termomodernizację domów i wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Zgodnie z uchwałą antysmogową, piece powyżej dziesięciu lat muszą być wymienione do końca tego roku.

Już teraz 200 tys. gospodarstw domowych uczestniczy w programie „Czyste Powietrze”. To pół miliona osób, które będą mogły korzystać z bezpieczniejszego i bardziej przyjaznego dla środowiska ogrzewania – podkreślił Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki, który brał udział w spotkaniu online.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skieruje 100 mln zł do gmin w Polsce na promocję i edukację związaną z programem. Pomóc mieszkańcom mają punkty informacyjno-konsultacyjne. – Wkrótce ten punkt zostanie uruchomiony w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach – poinformował Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

– Nie wyobrażam sobie realizacji programu „Czyste Powietrze” bez współpracy z samorządami. Cieszę się, że już tysiąc gmin zadeklarowało chęć pomocy swoim mieszkańcom w sięganiu po dotacje na wymianę starych kopciuchów. Pakiet korzyści czeka na wszystkie gminy, które do końca lutego zgłoszą się do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska, a do końca maja 2021 r. podpiszą porozumienie o współpracy przy programie – mówi prof. Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program cieczy się zainteresowaniem. Za roku na roku coraz więcej osób składa wnioski na wymianę starych „kopciuchów”.

– Porównując dane z grudnia 2019 r. do tego samego okresu w 2020 r., widzimy ponad dwukrotny wzrost liczby złożonych wniosków o dofinansowanie dla budynków istniejących. To pokazuje, że wprowadzone przez nas zmiany przynoszą zamierzony efekt – powiedział Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, który odwiedził Świętochłowice.

/ŁP/

Foto: UM Świętochłowice / Ministerstwo Klimatu i Środowiska