PROMOWANE Uncategorized

Szansa dla projektów z subregionu zachodniego

Gmina pozyskała niedawno ponad 2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014–2020 na rewitalizację dawnej wozowni przy ruinach zamku w Tworkowie. Obiekt po gruntownej modernizacji jest już dostępny dla turystów. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest zrewitalizowany ogród oraz punkt widokowy. Kolejnym zadaniem, które gmina chciałaby zrealizować, jest remont budynku dworca kolejowego w Chałupkach.

 – Ze względu na stan techniczny od kilku lat dworzec jest niedostępny dla podróżujących. Budynek wymaga kompleksowej rewitalizacji, przy czym stacja ma ogromne znaczenie logistyczne – dwie linie kolejowe w kierunku Opola i Katowic, tutaj zlokalizowany jest kluczowy graniczny węzeł kolejowy obsługujący 12 pociągów międzynarodowych i 18 krajowych – przypomina wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki, dodając, że remont dworca podniósłby atrakcyjność i dostępność turystyczną terenów Krainy Górnej Odry.

Rewitalizacja dworca nie ograniczałaby się jedynie do remontu infrastruktury. Budynek pełniłby także funkcję typowo wystawienniczą, gdzie można byłoby zobaczyć np. eksponaty związane z kolejnictwem na Śląsku. Szansą dla gminy w realizacji tych planów mogą być środki z nowej perspektywy unijnej. – To miejsce przyciąga swoją magią, naprawdę dobrze się tutaj czujemy, więc nie jest zaskoczeniem, że cieszy się dużą popularnością wśród przyjezdnych. Dlatego nie widzę przeszkód, aby dalej wspierać projekty w tej części regionu, zwłaszcza, że są to pomysły interesujące, perspektywiczne, które finalnie przyczynią się do promocji województwa. Turystyka zawsze przekłada się na rozwój – akcentuje marszałek Jakub Chełstowski.

/MAR/