AKTUALNOŚCI KOMUNIKACJA

Tablice „STOP – Zły kierunek” ostrzegają kierowców m.in. na Śląsku

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamontowała już 40 tablic ostrzegawczych o wyborze nieprawidłowego kierunku jazdy. Stoją one już na drogach A1, A4, S1, S52, DK86. Na tym nie koniec! Liczba tablic na terenie województwa śląskiego będzie wzrastać.

Tablice ostrzegające kierowców o nieprawidłowym kierunku jazdy, zamontowano m.in. przy:

  • autostradzie A1 na węzłach Zabrze Północ, Zabrze Zachód, Knurów, Dębieńsko, Rybnik oraz na wyjeździe z MOP Mszana Północ,
  • autostradzie A4 na węzłach Łany, Kleszczów, Ostropa, Gliwice, 
  • na drodze ekspresowej S1: w rejonie węzła Mierzęcice, Dąbrowa Górnicza Gołonóg, Dąbrowa Górnicza Podlesie, Sosnowiec Porąbka, Dziećkowice, Imielin, Olszyce, Bielsko-Biała Lipnik, Żywiec Soła, Zwardoń,  
  • na drodze ekspresowej S52 na węzłach Bielsko-Biała Wapienica, Bielsko-Biała Francuska, Jasienica, Skoczów/Harbutowice, Pogórze, 
  • na drodze krajowej DK86 w Będzinie w rejonie skrzyżowania z ul. Wolności oraz DK94/DW910.

Ustawianie pięciu kolejnych tablic na A4 powinno zakończyć się we wrześniu br. Zlokalizowane one będę: po dwie sztuki na węzłach Chorzów i Mikołowska oraz jedna w rejonie ul. Prowansalskiej w Katowicach. W 2023 r., po zakończeniu prac na rozbudowywanym MOP Mszana Południe w ciągu A1 zostanie także ustawiona jedna tablica.

Tablice w całej Polsce 

GDDKiA skorzystała z rozwiązań stosowanych w Austrii, Niemczech, Słowacji czy Chorwacji. Charakterystyczne duże żółte tablice z napisem STOP Zły kierunek i symbolem dłoni z umieszczonym na niej piktogramem znaku zakaz wjazdu już w ubiegłym roku umieszczono m.in. przy autostradzie A4 na węzłach Opole Zachód, Rzeszów Północ i Przemyśl oraz przed granicą Polski z Ukrainą w Korczowej. Do tego również na łącznicy węzła Głogów Południe na drodze ekspresowej S3 oraz w dwóch punktach na węźle Świlcza na S19.  

Kierowco – patrz na znaki, nie łam przepisów

Od czasu do czasu niestety słyszymy o przypadkach poruszania się po drogach szybkiego ruchu pod prąd. Mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni, która wymusza prawidłową jazdę, niektórzy kierujący pojazdami łamią przepisy i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym, dla innych jak i samych siebie. GDDKiA zwóciła już uwagę na ten problem – czytaj tutaj.

Skoro znaki nie pomagają

Ustawione tablice informacyjne nie są znakiem drogowym, a mają służyć jako wzmocnienie obowiązującej organizacji ruchu. Mimo że nie są to znaki drogowe, ich zlekceważenie przez kierującego pojazdem może doprowadzić do tragedii na drodze. Przypomnijmy, że umieszczanie znaków drogowych reguluje tzw. czerwona książka, która jest rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Źródło: GDDKiA