AKTUALNOŚCI EKONOMIA PROMOWANE

Te miasta z naszego regionu wydają najwięcej pieniędzy na inwestycje

Gliwice, Tychy i Bielsko-Biała – to te miasta są liderami w województwie śląskim pod względem inwestowania. Co więcej, znalazły się w pierwszej 10 miast w kraju w kategorii miast na prawach powiatu!

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” przygotowało nowy ranking „Wydatki inwestycyjne samorządów”. Okazuje się, że w tym zestawieniu 3 miejsce zajęły Gliwice (w poprzednim rankingu były liderem), gdzie średnie wydatki inwestycyjne per capita 2018–2020 r. wyniosły 2255,68 zł. Tychy uplasowały się na piątej pozycji z kwotą 2150,06 zł. Natomiast pierwszą dziesiątkę zamyka Bielsko-Biała (1863,99 zł).

Organizatorzy rankingu zauważają, że umacniają się wydatki na transport jako dominujący
dział inwestycji samorządowych. Innym trendem jest spadek znaczenia wydatków na gospodarkę
komunalną. Jeszcze w 2010 roku pochłaniały one największą część inwestycji gminnych, ale w 2020 zostały
zdetronizowane przez inwestycje transportowe.

Autorami rankingu są Paweł Swianiewicz – profesor ekonomii, kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Julita Łukomska, która jest adiunktem w tej samej katedrze. Metoda rankingu była identyczna jak w ubiegłych latach.

– Pod uwagę wzięliśmy całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach (w tym przypadku 2018–2020). W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, aby potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu – podkreślają autorzy rankingu.

Jeśli chodzi o pozycje liderów w poszczególnych kategoriach, to tegoroczny ranking odznacza się
dużą stabilnością. Wśród gmin wiejskich od niepamiętnych czasów pierwsze miejsce zajmuje Kleszczów – wciąż najzamożniejsza gmina w Polsce. Wśród małych miast trzeci raz z rzędu wygrywa Krynica Morska, a wśród miast powiatowych także po raz trzeci – Polkowice.
W miastach na prawach powiatu trzeci raz na czele jest Świnoujście, a poprzedni lider – Gliwice – zajmuje trzecie miejsce. Wśród miast wojewódzkich drugi raz z rzędu zwyciężyło Opole, ale wcześniejsi liderzy – Kraków i Rzeszów – pozostają w czołówce.

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba podkreśla, że analizowany okres – czyli lata 2018 – 2020 był bardzo trudny dla finansów samorządów – zwłaszcza jeśli chodzi o 2020 rok z uwagi na szalejącą pandemię.

– Tym bardziej zajęcie tak wysokiego miejsca w rankingu jest dla nas bardzo dużym wyróżnieniem. To świadczy o tym, że pomimo trudnych czasów udało nam się zrealizować wiele inwestycji, które mają realny wpływ na przestrzeń, w której żyjemy – zaznacza prezydent Andrzej Dziuba. – Tylko w ostatnich trzech latach przebudowaliśmy DK-44 – jedną z głównych dróg w mieście, zakupiliśmy także nowoczesny tabor, powstała nowa zajezdnia autobusowa, mieszkania komunalne, Dom Pomocy Społecznej dla tyskich seniorów, trwa także realizacja wartego ponad 120 milionów złotych projektu Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem, który usprawni komunikację miejską i zwiększy bezpieczeństwo na drogach. W tym czasie powstał także Wodny Park Tychy, Stadion Lekkoatletyczny i nowa przystań kajakarska nad jeziorem Paprocańskim. Oprócz tego powstało wiele mniejszych inwestycji i projektów. Większość z nich nie zostałyby jednak zrealizowana, gdyby nie dofinansowanie z Unii Europejskiej  – dodaje.