AKTUALNOŚCI KOMUNIKACJA

Tychy. Kierowcy uważajcie na drogowców na al. Niepodległości

Od dziś na al. Niepodległości w rejonie przejścia dla pieszych przy Urzędzie Miasta Tychy, rozpocznie się montaż nowej sygnalizacji świetlnej. Mogą więc wystąpić utrudnienia w ruchu.

W rejonie robót jezdnia al. Niepodległości zostanie zawężona miejscami do jednego pasa ruchu.

– Zakładamy, że nie będzie znaczących utrudnień dla kierowców, ale prosimy o ostrożną jazdę i stosowanie się do znaków. Prace potrwają do końca sierpnia – mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

W tym miejscu występuje duży ruch generowany m.in przez Urząd Miasta, szkoły, park oraz przystanki komunikacji zbiorowej. Nagminne jest przekraczanie prędkości, dochodzi także do kolizji i wypadków. Potwierdzają to statystyki.

W ciągu ostatnich 10 lat na tym odcinku drogi doszło do 28 zdarzeń drogowych. Na samym przejściu, które będzie zlikwidowane doszło do 3 kolizji z udziałem pieszych, na przejściu, gdzie powstanie sygnalizacja, w tym czasie miała miejsce 1 kolizja z pieszym, 1 wypadek z pieszym i 2 wypadki z rowerzystą.

Dlatego konieczne były działania, które poprawią bezpieczeństwo pieszych w tym rejonie. Na przejściu dla pieszych powstanie sygnalizacja świetlna i dźwiękowa dostosowana do osób niepełnosprawnych (do tego gminę obliguje Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych na terenie miast).

Ze względów bezpieczeństwa zlikwidowane zostanie przejście dla pieszych zlokalizowane 67 metrów dalej (w kierunku ulicy Grota – Roweckiego).

Likwidacja przejścia wynika z konieczności dostosowania do obowiązujących przepisów. Zgodnie z nimi przejścia dla pieszych na drogach dwujezdniowych powinny być lokalizowane nie bliżej niż 200 m od siebie – mówi Jacek Tuchowski z Wydziału Komunikacji UM Tychy.

Źródło: UM Tychy