AKTUALNOŚCI ZDROWIE

Tymek jest już na świecie. Jego mama miała przeszczep serca

Dla pani Kariny i jej męża tegoroczne Święta Wielkanocne są wyjątkowe. 1 kwietnia urodził im się syn – Tymon. Maluch przyszedł na świat w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach. Brzdąc ma się dobrze. Jego mama trzy lata temu miała przeszczep serca!

To był cud, tak samo jak mój przeszczep – mówi szczęśliwa pacjentka. Tymek urodził się przez cesarskie cięcie, otrzymał 8 pkt w skali Apgar. W chwili narodzin ważył 2810 gramów.

Zabieg CC przeprowadzali dr Mirosława Mackiewicz (operator), dr Tomasz Zieliński (asysta). Lekarze współpracowali z lekarzami ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Pani Karina przyznaje, że okres ciąży minął dla niej bezproblemowo, wystąpiły typowe dla tego okresu dolegliwości.

– Ciąża u pacjentki po przeszczepie serca jest ciążą wysokiego ryzyka. Po pierwsze ze względu na sam przeszczep oraz chorobę podstawową, która doprowadziła do konieczności przeszczepu oraz leki immunosupresyjne – mówi prof. Krzysztof Nowosielski, lekarz kierujący Oddziałem Ginekologii i Położnictwa.

Ciąża i poród u kobiety po przeszczepie to piąty przypadek w naszym regionie.

/ŁP/

Źródło: UCK Katowice