AKTUALNOŚCI

W Parku Śląskim zakwitły kolejne rośliny. Jedna z nich to kuzynka… pora

Po magnoliach, wiśniach japońskich teraz przyszedł czas na kolejne rośliny, które właśnie rozkwitły. Niesamowicie prezentują się rododendrony. A czy zgadniecie, co to za fioletowe „kwiaty” na zdjęciach?

Rododendrony to inaczej różaneczniki. Parkowe okazy tego rodzaju aktualnie tworzą imponujące śnieżno-białe bryły na tle soczystej zieleni trawników oraz młodych liści drzew. Roślina z rodziny botanicznej roślin wrzosowatych imponujące w momencie kwitnienia, ale stanowiąca ozdobę w ciągu całego roku ze względu na zimozielone liście, które nie opadają jesienią.

Warunki mroźnych i wietrznych okresów zimowych dzięki zwijaniu się ich liści w rureczki ograniczając powierzchnię transpiracji są w stanie bez szkód przetrwać. Gorzej w tych okresach a pąkami kwiatowymi wytworzonymi w roku poprzedzającym kwitnienie te w mroźne zimy mogą przemarzać. Jak widać zeszła zima im nie zaszkodziła cieszą nas swym pięknem oraz trzmiele które licznie szukają pożywienia na ich kwiatach.

Rośliny te uwielbiają podłoże kwaśne wówczas świetnie się w nim czują przyswajając składniki pokarmowe z podłoża i zdrowo rosną. Dzięki współpracy z grzybami tak zwanej mikoryzy erikoidalnej wszelkie warunki stresowe potrafią lepiej przezwyciężać.

Jeżeli posiadasz rośliny wrzosowate na rynku dostępne są preparaty do mikoryzacji tych roślin, które mogą pomóc roślinie  poprzez poprawę jakości życia, a nam dają widok tak piękny jak tych rosnących w Parku Śląskim.

A teraz czas na odpowiedź, jaki gatunek rośliny widnieje na zdjęciu, na którym jest duuuużo fioletu. Otóż to czosnek! Tak czosnek, ale ozdobny, tzw. aflatuneński.

Kwiatostany czosnku Purple Sensation mają średnicę 7-10 cm i piękny fioletowo-purpurowy kolor . Są idealnym dodatkiem do rabat bylinowych jak również naturalistycznych kompozycji nasadzeń w łąkach kwiatowych. Mniej dekoracyjne liście zasychające w okresie rozwoju kwiatów dobrze maskowane są przez roślinność towarzyszącą. Dzięki fitoncydom jak allicyna hamują rozwój mikroorganizmów są więc odporniejsze na choroby a i szkodniki “futerkowe” raczej je omijają.


Macie w swoich ogrodach równie piękne krzewy i kwiaty. Wyślijcie do nas zdjęcia na Facebooku.

Przemysław Malisz