PROMOWANE ZDROWIE

W tym tygodniu dotrze do nas ponad pół miliona szczepionek!

Już dziś – w poniedziałek 22 lutego – spodziewamy się dostawy 380 tys. szczepionek firmy Pfizer, a do końca tygodnia ma dotrzeć kolejna partia od Moderny (150 tys.). Agencja Rezerw Materiałowych w najbliższych dniach rozdysponuje około 420 tys. szczepionek do 6071 punktów szczepień.

Ta dostawa nie oznacza, że kwestia dostaw jest uregulowana. W miniony czwartek w trakcie wizyty w Katowicach premier Mateusz Morawiecki mówił wprost o tym, że otrzymujemy od producentów zbyt małe ilości szczepionek, które przecież były zagwarantowane umowami.

– Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do szczepień – mówił premier Mateusz Morawiecki po wizycie w katowickim punkcie szczepień. – Choć system jest sprawny, to sam proces nie idzie płynnie. Potrzebujemy tylko jak najwięcej i jak najszybciej szczepionek, żeby jak największa liczba Polaków mogła być zaszczepiona. – Unia Europejska musi pokazać, że potrafi skutecznie dbać o interesy obywateli UE. Stawką jest nie tylko wiarygodność instytucji europejskich. Stawką jest rzecz najważniejsza – życie i zdrowie Polaków i milionów Europejczyków! – stwierdził stanowczo Mateusz Morawiecki.

Prezes ARM Michał Kuczmierowski podkreśla, że punkty szczepień powinny prowadzić rejestrację zgodnie z wytycznymi, a więc z zastosowaniem limitów. Wszystko po to, aby nie było konieczności nagłych zmian terminów szczepień. A takie sytuacje mają obecnie miejsce. Jest to związane z tym, że Polska miała dostać więcej szczepionek, tymczasem podobnie jak inne kraje w Unii – otrzymuje znacznie mniejsze dostawy. Rząd był zmuszony do zmiany organizacji i planowania szczepień poszczególnych grup Polaków.

Michał Kuczmierowski zapewnia, że punkty szczepień, które złożyły zamówienia, otrzymają szczepionki we wtorek lub w środę.

Przemysław Malisz
fot. Katowice Airport/Pixabay