AKTUALNOŚCI PROMOWANE ROZRYWKA SPORT

W zlikwidowanej kopalni powstanie centrum gier

Katowicki Nikiszowiec przekształci się w Dzielnicę Nowych Technologii. W miejscu zlikwidowanej już kopalni „Wieczorek” powstanie HUB technologiczny. Dzielnica ma stać się nowoczesnym domem dla firm z branży gier komputerowych. Umowę podpisał prezydent Andrzej Duda.

List intencyjny podpisali pod koniec lutego prezydent Katowic Marcin Krupa i reprezentujący Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, wiceprezes Radosław Wąsik. Do stolicy regionu na tę okoliczność przyjechał także prezydent RP. Spółka przekazała miastu działkę o powierzchni ok. 20 ha zlokalizowaną na terenie zamkniętej niedawno kopalni „Wieczorek”. W tym miejscu powstanie HUB technologiczny.

Tereny, które kiedyś należały do kopalni mają zamienić się w stolicę polskiego gamingu. W tworzenie Centrum Nowoczesnych Technologii miałyby być zaangażowane globalne firmy, takie jak ESL Polska oraz Intel, które mieszkańcom Katowic są bardzo dobrze znane m.in. z współpracy podczas tworzenia Intel Extreme Masters, które co roku odbywa się w katowickim Spodku.

HUB technologiczny, który powstanie na Nikiszowcu ma w pewnym stopniu wzorować się na Strefie Kultury, która podobnie jak w przypadku przyszłego Centrum Nowoczesnych Technologii powstała w miejscu zamkniętej wcześniej kopalni „Katowice”. Inwestycja ma w sumie kosztować 950 mln zł i będzie kolejnym etapem rewitalizacji Nikiszowca. Głównym założeniem powstania na terenie szybu Pułaski HUB-u technologiczno-gamingowego ma być, jak zaznaczył prezydent Andrzej Duda, przekształcenie kopalni węgla w inne kopalnie – pomysłów i innowacyjności. Kopalnia Wieczorek została zamknięta w 2018 roku z powodu wyczerpania się złóż węgla. Zakład, który liczył sobie blisko 200 lat był wizytówką górniczej dzielnicy. HUB tchnie w niego nowe życie.

MARCIN KRÓL