PROMOWANE PUBLICYSTYKA ZDROWIE

Wizyta u dentysty nie dla każdego i droższa o ponad 100 zł

Pomimo złagodzenia restrykcji dotyczących pandemii, wizyty u stomatologa odbywają się w ograniczonym stopniu. Nasilono reżim sanitarny, przyjmowani są niemal wyłącznie pacjenci z bólem zęba i ci, którzy wymagają pilnej interwencji specjalisty. A do tego wizyta trwa znacznie dłużej, niż było to jeszcze przed pandemią i jest zdecydowanie droższa, bo o nawet 100 zł.

Ministerstwo Zdrowia przekazało za pośrednictwem NFZ i Izby Lekarskiej zalecenia dotyczące pracy gabinetów stomatologicznych. Pacjent zanim zostanie zapisany na wizytę, musi najpierw skontaktować się z lekarzem telefonicznie. To medyk zdecyduje, czy w danym przypadku jest konieczna natychmiastowa wizyta, czy też można odroczyć ją w czasie, kiedy już sytuacja związana z koronawirusem się uspokoi. Oczywiście pacjenci z bólem są przyjmowani, gdy uskarżają się na uraz w jamie ustnej, zapalenie dziąseł, ale prowadzone jest także leczenie kanałowe czy protetyczne, szczególnie jeśli dana dolegliwość utrudnia lub uniemożliwia pacjentom codzienne funkcjonowanie.

W samym gabinetach dentystycznych wprowadzono szereg obostrzeń i nakazów. Sugeruje się, aby pacjent nie korzystał z toalety u dentysty, a przed wizytą zęby umył już w domu. Musi mieć ze sobą maseczkę ochronną (ściągamy ją dopiero na samym fotelu dentystycznym), do tego rękawice ochronne. W gabinetach jest obowiązek zdezynfekowania dłoni.

Zanim jednak pacjent wejdzie do gabinetu, mierzona jest mu temperatura, aby wykluczyć objawy infekcji. Dodatkowo każdy wypełnia specjalne oświadczenie, w którym zapewnia, że jest w pełni zdrów (potrzebny jest dowód osobisty).

Dentyści są wyposażeni w odzież ochronną, fartuchy, przyłbice, maski, rękawice. Po każdym z zabiegów muszą gruntownie zdezynfekować nie tylko narzędzia i fotel, na którym siedział pacjent, ale także całe pomieszczenie. A to wiąże się z dodatkowymi kosztami, które oczywiście są w dużym stopniu przerzucane na pacjenta. Tak powstała tzw. Opłata epidemiologiczna. Jej stawkę ustalają indywidualnie gabinety dentystyczne. Zwykle to kwota od 80 do ponad 100 zł.

Należy podkreślić, że w związku z tym, iż gabinety dentystyczne przez kilka tygodni były nieczynne, teraz na nowy termin wizyty musimy znacznie dłużej czekać.

Przemysław Malisz

zdj. pixabay