KOLEJE ŚLĄSKIE PROMOWANE

Wskakujcie na pokład Kolei Śląskich i pędźcie do Żywca!

Byliście już w Muzeum Browaru Żywiec? To czas najwyższy! Żywiec to nie tylko renesansowa i klasycystyczna zabudowa wraz z pałacem Habsburgów, ale także wielowiekowe tradycje browarnicze! Do Żywca dotrzecie dwiema liniami komunikacyjnymi Kolei Śląskich: S5 (Katowice — Bielsko-Biała — Zwardoń) oraz S51 (Katowice — Bielsko-Biała — Żywiec — Zakopane).

Oczywiście, aby dotrzeć do zabudowań browaru, należy wysiąść na dworcu kolejowym w Żywcu posiadającym charakterystyczny styl dawnych dworców C.K. Kolei Austro-Węgier. Żywiec leżał na szlaku Galicyjskiej Kolei Transwersalnej prowadzącym z Czadcy do Husiatynia na wschodnich rubieżach Galicji!

Browar żywiecki założony w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga to jeden z najbardziej znanych browarów w Europie. Muzeum Browaru Żywiec zostało otwarte w 2006 roku z okazji 150-lecia browaru. Spacerując salami wystawowymi, dowiecie się, jak wygląda proces browarniczy, ale także poznacie historię Karczmy Galicyjskiej, restauracji żywieckiej, Żywieckiej Szkoły Piwowarstwa, czy dziejów browaru w okresie obu wojen światowych.

Muzeum Browaru Żywiec jest jednym z obiektów Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego oraz Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego wyróżnionym tytułem Gwiazdy Techniki!

Źródło: Koleje Śląskie