GŁÓWNA SPORT

Wystartowały Mistrzostwa Europy. Piłkarskie święto potrwa do 11 lipca!

Miały odbyć się w 2020 roku, ale pandemia pokrzyżowała te plany. Długo wyczekiwane Mistrzostwa Europy otwarto w piątkowy wieczór przy wspaniałej oprawie. Inauguracyjny mecz Włochy – Turcja zakończył się wynikiem 3:0.

To będzie wyjątkowy turniej. Choć standardowo biorą w nim udział 24 zespoły, to jednak po raz pierwszy w historii mecze będą rozgrywane w krajach całej Europy, m.in. w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Rosji a nawet w Azerbejdżanie. W sumie na 11 arenach. Kibice będą mieli okazję obejrzeć aż 51 spotkań.

Zastanawiacie się, kto zdobędzie puchar? Nad tym zagadnieniem pochylili się naukowcy. Według statystyków z pięciu uniwersytetów – w Dortmundzie, Monachium, Innsbrucku, Molde i Gandawie – piłkarskim mistrzem Europy zostaną Francuzi. Prawdopodobieństwo, że to Francuzi zostaną mistrzami wynosi 14,8 procent. Na kolejnych miejscach zestawienia potencjalnych triumfatorów znaleźli się Anglicy – 13,5 proc., grupowi rywale biało-czerwonych – Hiszpanie z 12,3 proc. oraz Niemcy i Portugalczycy – po 10,1 proc.

Oczywiście wierzymy, że Polacy zanotują najlepszy w historii wynik. Trzeba jednak zaznaczyć, że biało-czerwoni znaleźli się w dość trudnej grupie. Na początek (14.06) zagramy ze Słowacją, następnie (19.06) z Hiszpanią i na koniec rozgrywek grupowych ze Szwecją (23.06).

Do 1/8 finału awansują wszyscy zwycięzcy grup, wszystkie drużyny z drugich miejsc i cztery najlepsze drużyny z trzecich miejsc. Tytułu Mistrzów Europy broni reprezentacja Portugalii, zwycięzca UEFA Euro 2016.

PM
fot. Facebook UEFA