GŁÓWNA

Zastrzyk gotówki dla branż, które dotknęła pandemia

Pierwsze firmy otrzymały dofinansowanie w konkursie „Innowacje w MŚCP” obejmujących projekty inwestycyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Dziś w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele pięciu podmiotów odebrali umowy.

Dokumenty wręczyli wicemarszałek Wojciech Kałuża oraz dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, Krzysztof Spyra.

– Śląski Pakiet dla Gospodarki zainicjowany przez marszałka Jakuba Chełstowskiego to realna pomoc dla przedsiębiorców. Reakcja na ich problemy ze strony województwa była błyskawiczna. Pandemia koronawirusa dała się wszystkim we znaki. Dziś możemy już mówić, że te środki już zasilają śląską gospodarkę – mówi wicemarszałek Wojciech Kałuża.

– Środki trafią do firm z takich branż jak gastronomia, hotelarstwo czy tzw. organizacja czasu wolnego. Czyli tych, które wskutek pandemii ucierpiały najbardziej. Wsparcie nie tylko pomoże im w dalszym funkcjonowaniu, ale przede wszystkim zapewni utrzymanie – miejsc pracy – podkreśla Krzysztof Spyra, dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Nabór do konkursu, przeprowadzonego w ramach Śląskiego Pakietu dla Gospodarki. Był on realizowany w czterech rundach. Trwał 8 tygodni i zakończył się 24 czerwca. Po zamknięciu każdej z rund, od razu przystępowano do weryfikacji wniosków, dzięki temu pieniądze mogą szybciej trafić do przedsiębiorców. Bezpośrednio po zakończeniu naboru do czwartej rundy zostały podane wyniki pierwszej — zarząd województwa wybrał w niej do dofinansowania 112 projektów na łączną kwotę 67 milionów złotych – w tym 47 wniosków mikro, 46 małych oraz 19 wniosków średnich przedsiębiorców).

Oto firmy, które będą realizowały projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej:

TK PLAST TOMASZ CISZEWSKI Wdrożenie technologii produkcji siatek raszlowych polietylenowych o innowacyjnym splocie. Dofinansowanie projektu z UE: 240 550  zł

Projekt polega na wprowadzeniu do produkcji polietylenowych siatek o innowacyjnym splocie, który pozwoli na poprawę ich wytrzymałości. Nowoczesny splot obniży wagę końcową produktu dzięki zmniejszeniu zagęszczenia włókien, co bezpośrednio przełoży się na mniejsze obciążenie środowiska naturalnego. Zminimalizowane zostaną również straty w przechowywaniu i transporcie płodów rolnych, takich jak siano, słoma, sianokiszonka oraz warzyw, owoców, kwiatów, a także drewna.

PLANETA JUBLAMA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ Interaktywna wirtualna Bajka Pana Kleksa. Dofinansowanie projektu z UE:799 424,72 zł

Centrum Kultury, Nauki i Zabawy „Bajka Pana Kleksa” to miejsce, w którym zamiast tradycyjnych metod kształcenia tworzy się nowe możliwości twórczego eksperymentowania i odkrywania świata. Ze względu na ogłoszony stan pandemii Bajka została zamknięta. Celem projektu jest przeniesienie działań do świata wirtualnego, dzięki czemu możliwe będzie dotarcie do zupełnie nowych odbiorców jakimi są dzieci z odległych regionów Polski, Europy czy świata, w tym dzieci z niepełnosprawnościami.
Dodatkowym aspektem przedsięwzięcia jest wprowadzenie systemu zabezpieczeń przeciw rozprzestrzenianiu się wirusów (w tym SARS-CoV-2) w Centrum.

ŚLĄSKIE CENTRUM LECZENIA OCZU SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ – Wdrożenie innowacji procesowej, usługowej i nie technologicznej w diagnostyce i leczeniu schorzeń okulistycznych. Dofinansowanie projektu z UE: 695 161, 84 zł. Przedsiębiorstwo wprowadzi na rynek jedną nową oraz cztery ulepszone usługi, a także rozwinie swoje działania w zakresie telemedycyny. Zakupione zostaną specjalistyczne urządzenia, m.in. tomograf z modułem angiografii, biometrii i topografii czy skaningowy oftalmoskop laserowy. Efektem realizacji projektu będzie wdrożenie na rynek innowacyjnych technologii w zakresie np. obrazowania dna oka.

PROFIL-MET SPÓŁKA JAWNA JASIŃSKI, LEITER – Zakup nowatorskich dla przedsiębiorstwa zaginarek (giętarek) wzdłużnych, celem utrzymania miejsc pracy oraz zdolności produkcyjnych zakładu dotkniętego negatywnymi skutkami pandemii. Dofinansowanie projektu z UE: 800 000 zł. Podstawową działalnością firmy jest produkcja kształtowników formowanych na zimno z różnej gamy metalowych blach płaskich. Skuteczna realizacja projektu pozwoli rozszerzyć zakres oferowanych produktów i umożliwi konkurowanie w obszarach do tej pory nieosiągalnych. Zakup nowoczesnych giętarek wzdłużnych pozwoli na zwiększenie niezawodności i dokładność wykonania. Zintegrowane
oprogramowanie CAM/CAD pozwoli pracownikom w biurze pomagać pracownikom zajmującym się produkcją.

RESTAURACJA ORMIAŃSKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ – Dofinansowanie projektu z UE: 221 160, 62 zł

Realizacja projektu pozwoli na dostarczanie do klientów paczek zawierających zarówno produkty przetworzone w postaci dań, jak i owoce, warzywa, przetwory i napoje pochodzące od lokalnych dostawców. Przesyłki, pakowane próżniowo, jeśli zajdzie taka potrzeba, i przy zachowaniu wszelkich zasad higieny, będą dostarczane do mieszkań w ciągu kilku godzin. Aplikacja mobilna pozwoli na stały kontakt z klientem oraz śledzenie przez niego przesyłki. Dzięki działaniom firmy wsparcie otrzymają także lokalni rolnicy, producenci oraz dostawcy.

/MAR/