AKTUALNOŚCI KULTURA VIDEO

Zespół „Śląsk” przyjął… raperskie wyzwanie!

Popularna wokalistka popowa Monika Brodka rzuciła wyzwanie muzyczne Zespołowi Pieśni i Tańca „Śląsk” w ramach ogólnopolskiej akcji Hot16challenge. Artyści ze Śląska „podjęli” rękawicę. I tak powstał utwór Zespołu „Śląsk” w wersji rapowej.

Dziękujemy za nominacje Brodka! Nie pozostajemy dłużni i włączamy się do akcji #hot16challenge2. – napisali na swoim profilu na Facebooku.

W projekcie dział wzięli:
Tekst i wykonanie: Łukasz Huzik
Chórki: Kinga Roch, Kamila Feret
Rola kobieca: Kasia Bajorek
Nominował: Dyrektor Zespołu „Śląsk” – Zbigniew Cierniak
Muzyka, zdjęcia, reżyseria: Tomasz Lis
Montaż: Wojtek Korpusik

Zdjęcia z udziałem artystów „Śląska” kręcono w zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie – siedzibie Zespołu „Śląsk”. W ścieżce dźwiękowej do utworu wykorzystano motyw jednej z najsłynniejszych pieśni z repertuaru Zespołu „Śląsk” pt. „Helokanie”, w opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny. Stąd także dodatkowe hasło projektu: „Przesyłamy Wam nasze #zespoloweELO”.

Charakterystyczny motyw muzyczny i „heloo” – pasterskie nawoływanie będące elementem pieśni „Helokanie” – zainspirowało kiedyś Davida Bowie, który 43 lata temu zawarł je także w swoim utworze pt. „Warszawa”. Nominacje kolejnych artystów do zabawy w #hot16challenge2 przedstawił Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak. Dziękując Monice Brodce za nominacje, Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” zaprosił do zabawy: Viki Gabor, Mioush’a, Artura Rojka oraz Blue Café.

TEKST PIOSENKI ZESPOŁU ŚLĄSK:

TAK SZCZERZE MÓWIĄC TO WOLAŁBYM BYĆ W TRASIE /RACZEJ
W TOURNEE PO POLSCE BUJAĆ SIĘ Z HARNASIEM /WŁAŚNIE
CZASEM MAZUREM A CZASEM OBERTASEM /PRZAŚNIE
W GRONIE ZIOMECZKÓW I DZIOŁSZEK BO TAK RAŹNIEJ /TAK JEST

TAK O TYM MYŚLĘ W GŁĘBI DUSZY O TYM MARZĘ
-ŻE- NA SCENIE STANĘ -ŻE- ZOBACZĘ LUDZI TWARZE /TAKŻE
WAŻNE JEST BY MIMO WSZYSTKO ŻYĆ AKTYWNIE
JAK POWIEDZIAŁ WOJTEK SOKÓŁ „MYŚLEĆ POZYTYWNIE”

JA WIEM I TY WIESZ ŻE JEST JAKOŚ DZIWNIE
JA WIEM ŻE TY WIESZ ŻE LEPSZY CZAS PRZYJDZIE
BY Z GRUPY LUDZI WYDOBYĆ CZYSTE ZŁOTO
JAK CHCIAŁ HADYNA „W POGODNI ZA WIOSNĄ”

NIE BĘDZIE ŁATWO ANI PROSTO Z TĄ BARIERĄ
TY ZOSTAŁEŚ SAM WSZYSTKICH WOKÓŁ NAGLE WCIĘŁO
LECZ ZAMKNIJ OCZY OTWÓRZ UMYSŁ WŁĄCZ STEREO
WYSYŁAMY TOBIE NASZE ZESPOŁOWE ELO

Hot16challenge to wyzwanie polegające na nagraniu 16 wersów i nominowaniu kolejnych osób do akcji, które mają stworzyć swój kawałek w 72 godziny. Druga edycja legendarnej rapowanej akcji to nie tylko nagrywanie muzyki, ale również pomoc w walce z koronawirusem. Wraz z #hot16challenge2 ruszyła zbiórka – “Beef z koronawirusem #hot16challenge” dla Siepomaga.pl. Zarówno nominowani jak i fani mogą wpłacać pieniądze na pomoc pracownikom służby zdrowia w walce z Koronawirusem. Zbiórka dostępna jest pod adresem: http://siepomaga.pl/hot16challenge. Całą akcję można śledzić na stronie http://hot16challenge.network.