AKTUALNOŚCI KOMUNIKACJA PROMOWANE

Zielone światło dla centrum przesiadkowego w Świerklańcu


W Świerklańcu powstanie centrum przesiadkowe. Inwestycja zrealizowana zostanie dzięki wsparciu z Programu Inwestycji Strategicznych. Nowa przestrzeń dla pasażerów zaadaptowana zostanie przy Parku w Świerklańcu. Realizacja kosztować będzie około 5 mln zł.

Dziś przy parku pasażerowie do wyboru mają dwa przystanki, niebawem się to zmieni. Powstanie tutaj czterostanowiskowy peron, będą też tablice LED, które podpowiadać będą podróżnym rozkład. W sąsiedztwie stanie stacja do ładowania pojazdów elektrycznych, stanowiska dla rowerów wraz z budkami serwisowymi dla jednośladów. Wyznaczone zostaną również nowe miejsca parkingowe. 

– Koncepcja wygląda wspaniale, ale co ważne jest przyjazna środowisku. Mieszkańcy naszej gminy będą mogli przesiąść się tutaj z samochodu na inny, bardziej ekologiczny środek transportu. Odwiedzający nas, jeśli wybiorą rower, to w bliskim sąsiedztwie jest nasz zabytkowy Park, leżący na szlaku sieci dróg rowerowych „Leśno Rajza”. Jeśli podróżujący wybiorą autobus, to bez problemu dostaną się nim do innych miast i gmin w Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej – mówi Marek Cyl, wójt gminy Świerklaniec.

Gmina ma gotowy projekt na inwestycję, wydane jest też ważne pozwolenie na budowę. Prace mają ruszyć w przyszłym roku, finał zaplanowano na 2023.

/ŁP/

Wizualizacje: samorząd.gov.pl / architekci MALINA