AKTUALNOŚCI ZDROWIE

Żory: duża inwestycja w szpitalu

Ponad 9 mln zł zostało przeznaczonych na modernizację oraz zakup sprzętu dla Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Żorach. Szpital dzięki temu będzie mógł wykonywać szereg badań stacjonarnie, bez konieczności korzystania z usług podmiotów zewnętrznych, zaś infrastruktura placówki została dostosowana do aktualnych potrzeb epidemiologicznych podyktowanych pandemią koronawirusa.

Na mocy podpisanego aneksu, kwotę dofinansowania zwiększono o ponad 2,4 mln zł. Całkowity koszt projektu przekracza kwotę 9,3 mln zł. Dofinansowanie unijne wynosi blisko 8,6 mln zł, ponad 647 tys. zł przekazał dla szpitala budżet państwa. Dzięki tym środkom na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii zostanie wydzielona izolatka oraz powstanie pięć dodatkowych czasowych stanowisk, a docelowo po ustaniu pandemii pozostaną trzy stanowiska. Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii zwiększy na stałe liczbę miejsc z pięciu do ośmiu łóżek. Ponadto zmodernizowane i doposażone zostanie również Medyczne Laboratorium Diagnostyczne. Przy izbie przyjęć powstała Pracownia Tomografii Komputerowej. 

– Wsparcie dla służby zdrowia, zwłaszcza teraz, gdy wciąż zmagamy się z pandemią, jest dla zarządu województwa priorytetem. Warto przypomnieć, że w ciągu niespełna roku przekazaliśmy na ten cel ponad 280 mln zł. Aneks do umowy, a co za tym idzie środki dla szpitala w Żorach, zwiększą dodatkowo dostęp do diagnostyki obrazowej, bardzo istotnej także w przypadku leczenia COVID-19 i po jego zakończeniu. Dzięki temu lekarze będą mogli sprawdzić np. w jakim stanie są płuca pacjentów, którzy przeszli przez tę groźną chorobę – mówi Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa.

– Jest to sprzęt na miarę XXI wieku. Możemy na miejscu prowadzić diagnostykę radiologiczną oraz tomografię, co daje duży komfort, bo nie będziemy już musieli przewozić pacjentów na badania do innych placówek. Dzięki tej inwestycji dysponujemy nowymi kardiomonitorami i respiratorami, nie wspominając już o łóżkach, które nie były wymieniane od blisko 20 lat – mówi Marcin Morawski
ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

– Środki, które pozyskaliśmy dzięki wsparciu, zostały także przeznaczone na prace budowlane, dostosowanie pomieszczeń do aktualnych wymogów wywołanych przez pandemię. Dysponujemy zupełnie nowym Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, wyremontowaliśmy laboratorium analityczne, zaś administracja przeniosła się do nowego budynku – Katarzyna Siemieniec
prezes zarządu Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Żorach.

/MAR/