AKTUALNOŚCI ZDROWIE

Żory: ścieżka logistyczna w szpitalu miejskim poprawi bezpieczeństwo

Ścieżka ma w praktyce zapewnić bezpieczeństwo pacjentów trafiających do izby przyjęć ograniczając ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Przestrzeń szpitala zostanie zorganizowana w sposób gwarantujący bezpieczną separację oraz transport wewnętrzny osób zakażonych. Koszt inwestycji to 2,4 mln zł, z czego dofinansowania z UE wyniesie ponad 2 mln zł.

W konferencji prasowej, podczas której zapowiedziano realizację kolejnej inwestycji w żorskim szpitalu uczestniczyli: wicemarszałek województwa Wojciech Kałuża, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Żorach Katarzyna Siemieniec i dyrektor Szpitala Miejskiego w Żorach Witold Nowak.

Sukcesywnie zwiększamy dofinansowanie szpitala w Żorach w oparciu o środki unijne. Nowa inwestycja zapewni wyższy standard opieki zdrowotnej oraz zwiększy bezpieczeństwo pacjentów i personelu. Projekt pozwoli też na zwiększenie dostępności obiektu w zakresie świadczonych usług medycznych

podkreślił wicemarszałek Wojciech Kałuża

W ramach prac przeprowadzona zostanie adaptacja szybów i montaż dwóch nowych dźwigów osobowych. Ścieżka logistyczna ma zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa poprzez wytyczenie odrębnej przestrzeni dla niezainfekowanych pacjentów. Przestrzeń szpitala zostanie zorganizowana w sposób gwarantujący bezpieczną separację oraz transport wewnętrzny osób zakażonych.

Transport pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 zostanie ograniczony do minimum i będzie przebiegał wyznaczonymi poziomymi i pionowymi ciągami komunikacyjnymi. Poprawi to funkcjonalność i dostosuje obiekt do nowego reżimu sanitarnego, ograniczy także przemieszczanie się pracowników medycznych wraz ze sprzętem medycznym po wyznaczonych strefach szpitala.

Ścieżka logistyczna, która powstanie w szpitalu będzie w praktyce tzw. bezpieczną przestrzenią dla pacjenta, który od momentu, gdy trafi na izbę przyjęć przechodzi szczegółową diagnostykę aż do momentu przyjęcia go na oddział

tłumaczy Katarzyna Siemieniec, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Żorach.

Tym samym dofinansowanie dla szpitala zwiększyło się do 11 mln zł. Dla przypomnienia, od ubiegłego roku ponad 9 mln zł zostało przeznaczonych na modernizację oraz zakup sprzętu w żorskim szpitalu. Lecznica dzięki temu może wykonywać szereg badań stacjonarnie, bez konieczności korzystania z usług podmiotów zewnętrznych.

Na mocy podpisanego w 2021 roku aneksu, kwotę dofinansowania zwiększono o ponad 2,4 mln zł. Całkowity koszt wszystkich inwestycji realizowanych w szpitalu przekroczył kwotę 9,3 mln zł. Dofinansowanie unijne wynosiło blisko 8,6 mln zł, ponad 647 tys. zł przekazał dla szpitala budżet państwa. Dzięki tym środkom na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii została wydzielona izolatka oraz powstało pięć dodatkowych czasowych stanowisk. Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii zwiększył na stałe liczbę miejsc z pięciu do ośmiu łóżek. Ponadto zmodernizowane i doposażone zostało również Medyczne Laboratorium Diagnostyczne. Przy izbie przyjęć powstała pracownia Tomografii Komputerowej.

Źródło: UMWŚ